Dzień Pamięci o prawie 22 tys. obywateli Polski (w tym prawie 15 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej), zamordowanych przez NKWD poprzez rozstrzelanie wiosną 1940 roku.
W 85 rocznicę tej zbrodni pragniemy przypomnieć postać Alferda Franke – lekarza, społecznika, mieszkańca Częstochowy, którego nazwisko widnieje na listach zamordowanych w siedzibie charkowskiego zarządu NKWD.
Tego dnia składamy hołd „Żołnierzom Wyklętym”
Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było największym wystąpieniem zbrojnym Polaków w czasie II wojny światowej.
Od samego początku losami powstania i powstańców interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Nie pozostali oni obojętni wobec wysiedlonych i uciekinierów z powstańczej Warszawy.
"Witaj maj, trzeci maj, Dla Polaków błogi raj..."
18 maja obchodzimy 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.
Dzisiaj mija 10 rocznica katastrofy w Smoleńsku i 80 rocznica zbrodni katyńskiej. Archiwum Państwowe w Częstochowie pamięta o wszystkich ofiarach katastrofy i pomordowanych na kresach II Rzeczypospolitej.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który jest obchodzony 1 marca Archiwum Państwowe w Częstochowie prezentuje materiały archiwalne dotyczące żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy związani byli z Częstochową i okolicami.