Jesteś tutaj: Start / Galerie i wystawy / #tegodnia

#tegodnia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej

19 lutego 2021
 
Dzień Nauki Polskiej 
 
Polskie święto państwowe obchodzone 19 lutego, poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.
Prezentujemy zatem z tej okazji dokumenty dotyczące nauki polskiej, przez małe i przez duże "N"
 
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej z tej okazji galerii.  Dokumenty i zdjęcia pochodzą z zespołów archiwalnych: Akta miasta Częstochowy, Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie i Zbiór Afiszy i druków ulotnych z terenu miasta Częstochowy i powiatu częstochowskiego.
Przejdź do - rocznica "krwawego poniedziałku"

rocznica "krwawego poniedziałku"

4 września 2020
Dzisiaj mija 81 rocznica "krwawego poniedziałku"
3 września 1939 roku oddziały Wehrmachtu opanowały Częstochowę. Następnego dnia w kilku punktach miasta wybuchły chaotyczne strzelaniny, spowodowane najprawdopodobniej niedoświadczeniem i nerwowością niemieckich rekrutów.
 
Winą za te wypadki Niemcy obarczyli jednak ludność Częstochowy i przystąpili do zakrojonej na szeroką skalę akcji represyjnej, w wyniku której poniosło śmierć od 227 do 500 Polaków i Żydów.
Wydarzenia te przeszły do historii miasta jako "krwawy poniedziałek” i stanowiły jedną z najcięższych zbrodni popełnionych przez oddziały Wehrmachtu w trakcie kampanii wrześniowe
W dokumentach przechowywanych w Archiwum zachowały się protokoły ekshumacyjne ofiar tych strasznych wydarzeń z 1939 roku, w zespole archiwalnym Akta miasta Częstochowy.
Przejdź do - Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2020
❗️Witaj Szkoło❗️
Po niemal półrocznej przerwie szkoły znów witają uczniów w swych murach
 
I mimo, że pogoda dzisiaj raczej deszczowa to prawie  wszyscy uczniowie z tornistrami maszerują dziś z uśmiechem do szkoły.
 
A Archiwum z tej okazji przypomina, jak kiedyś witano się ze szkołą po wakacjach.
Skany pochodzą z kronik Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, Szkoły Podstawowej w Górkach i Szkoły Podstawowej w Jeżowej, których akta znajdują się w zasobie Archiwum
Przejdź do - Rocznica urodzin Tadeusza Wawrzynowicza

Rocznica urodzin Tadeusza Wawrzynowicza

15 lipca 2020

15 lipca 1905 roku urodził się  Tadeusz Wawrzynowicz -  skrzypek, pedagog, założyciel i wieloletni dyrektor Szkoły Muzycznej w Częstochowie.

Archiwum Państwowe w Częstochowie prezentuje galerię dokumentów oraz zdjęć związanych z jego osobą. 

Przejdź do - 80 rocznica mordu w Apolonce

80 rocznica mordu w Apolonce

6 lipca 2020
Kilka dniu temu, 3 lipca, minęła 80 rocznica mordu w Apolonce, będącego zwieńczeniem Akcji AB w regionie częstochowskim.
 
Akcja AB miała na celu likwidację niewygodnych dla niemieckiego okupanta osób - działaczy politycznych, społecznych, kulturalnych. Została przeprowadzona na terenie Częstochowy w ostatnich dniach marca oraz 3 i 4 czerwca 1940. Jej konsekwencją było aresztowanie oraz stracenie bądź wywózka do obozów koncentracyjnych wielu znanych i zasłużonych Częstochowian.
 
W aktach zespołu archiwalnego "Niemiecki Zakład Karny z lat 1939-1944" zachowały się mi.in. dokumenty na następujące nazwiska:
 
- Dominik Zbierski, ur. 03.08.1890 r. w Częstochowie, działacz niepodległościowy, pedagog, radny miasta Częstochowy, senator w latach 1935-1938, w czasie wojny twórca struktur Organizacji Orła Białego. Zatrzymany przez władze okupacyjne 21 maja 1940 roku w ramach akcji AB, 9 czerwca 1940 roku skazany na karę śmierci. Rozstrzelany 3 lipca w lesie pod wsią Apolonka. (sygn. 291).
 
--Stanisław Nowak ur. 07.03.1874 r. w Łęczycy, doktor medycyny, pedagog działacz społeczny i samorządowy, prezes rady miejskiej, wiceprezydent Częstochowy. Autor trzy tomowego wydawnictwa Z moich wspomnień, cennego źródła dla dziejów Częstochowy z okresu 1902-1931. Aresztowany 4 czerwca 1940 roku. Rozstrzelany 3 lipca w lesie pod wsią Apolonka. (sygn. 335).
 
Tadeusz Plebanek ur. 14.05. 1902 r. w Częstochowie, adwokat, radny miasta Częstochowy, walczył w III powstaniu śląskim, członek wielu organizacji społecznych. Aresztowany w nocy z 3 na 4 czerwca 1940 roku. Rozstrzelany 3 lipca w lesie pod wsią Apolonka. (sygn. 354).
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-04-28
Data publikacji:2020-04-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1506