Plakat informacyjny

19 lipca 2022 roku w całej Polsce otwarta zostanie szczególna wystawa. 

Sieć Archiwa Państwowe i ich partnerzy zaprezentują ekspozycję pt. „Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-45 Polska/2022 Ukraina. Polsko Ukraiński Projekt Archiwalny"

W Częstochowie będzie można ją zwiedzać na Placu Władysława Biegańskiego do 18 sierpnia 2022 roku.

Wystawa jest elementem projektu realizowanego przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. 

Na wystawie zaprezentowano niezwykłe porównanie historycznych i współczesnych rysunków dzieci, którym przyszło żyć i dorastać w warunkach wojny.

Wystawa składa się z prac plastycznych polskich dzieci z 1946 roku, będących zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Rysunki te są przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966. Kolejna część wystawy to współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na ukraińskim portalu internetowym „Mom I see war” (www.momiseewar.com, Mom, i see war - Мамо, я бачу війну). 

Celem ekspozycji jest wskazanie, że dziecięce rysunki i wypowiedzi to świadectwa ogromnej wartości. Autorzy wystawy chcieli pokazać, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu wojna i przemoc jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. 

Zapraszamy!