POWSTANIE STYCZNIOWE NA ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ W DOKUMENTACH ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W CZĘSTOCHOWIE.
Dokładnie dzisiaj, 22 stycznia, obchodzimy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Częstochowie przygotowało wybór dokumentów przybliżających to wydarzenie w regionie częstochowskim.
Obszar Częstochowy i okolic znajdujący się według administracji Rządu Narodowego w województwie kaliskim, powiecie wieluńskim stał się terenem walk oddziałów powstańczych z wojskami rosyjskim stacjonującymi w garnizonie częstochowskim. Największe potyczki na ziemi częstochowskiej miały miejsce pod Koniecpolem, Wąsoszem, Kruszyną, Żarkami, Janowem, Ostrowami, Mirowem, Ogrodzieńcem i Prusickiem.
H. Rola, Powstanie Styczniowe na ziemi częstochowskiej, Katowice 1965, s. 65
Powstanie Styczniowe na ziemi częstochowskiej było wydarzeniem, które silnie zaciążyło na losach mieszkańców regionu. Wpisało się mocno w świadomości społeczności miasta i okolicznych miast, miasteczek i osiedli, na które spadły represje Rosji. Należały do nich, m.in. decyzje o pozbawieniu praw miejskich Kłobucka, Mstowa, Przyrowa, Janowa, Olsztyna i Krzepic. Dokonano również kasaty miejscowych klasztorów a duchowieństwo trafiło pod ścisłą kontrolę państwa.
Świadectwem zdarzeń lat 1863-1864 są mogiły powstańców na okolicznych cmentarzach, pomniki upamiętniające miejsca walk powstańczych, również dokumenty zgromadzone w zasobie Archiwum Państwowego w Częstochowie. Zapraszamy do zwiedzania naszej wirtualnej wystawy poświęconej Powstaniu Styczniowemu.