Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - 100 rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II

100 rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II

18 maja 2020

18 maja mija 100 rocznica urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.  Z tej okazji prezentujemy zgromadzone w zasobie i bibliotece Archiwum dokumenty i artykuły prasowe, związane z pielgrzymkami  Jana Pawła II do Częstochowy oraz inne dokumenty dotyczące tego wybitnego, najsławniejszego Polaka na świecie.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej galerii

Apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do kierujących jednostkami organizacyjnymi

14 maja 2020

Ze względu na obowiązujący w Polsce od początku marca br. stan epidemiologiczny spowodowany wirusem COVID-19, wszyscy zmuszeni zostaliśmy do przeorganizowania naszego dotychczasowego sposobu pracy. Wielu z Państwa podjęło szereg niestandardowych działań, zmierzających do zapewnienia w kierowanych przez Was jednostkach ciągłości wykonywania zadań w trybie pracy zdalnej, zagwarantowania ponadprzeciętnego bezpieczeństwa pracownikom, czy osobom zewnętrznym, które z jakichś względów musiały załatwiać sprawy osobiście w urzędzie. Wielu z Państwa zmuszonych zostało do czasowego zaniechania prowadzonej działalności. Wszystko to mogło mieć wpływ również na sposób zarządzania dokumentacją. Przebieg załatwiania spraw może być obecnie dokumentowany inaczej od sposobu przyjętego wcześniej.

Czytaj więcej o: Apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do kierujących jednostkami organizacyjnymi
Przejdź do - 85 rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

85 rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

12 maja 2020

Dzisiaj mija 85 rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z tej okazji prezentujemy fragmenty kronik szkolnych Szkoły Podstawowej w Garnku i Publicznej Szkoły Powszechnej w Lublińcu, dokumentujące to smutne wydarzenie z kart naszej historii. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej z tej okazji galerii.

Przejdź do - 1 maja

1 maja

4 maja 2020

"Pierwszy Maja Święto pracy
kiedyś tak on wiele znaczył
były wiece i pochody
musiał iść stary czy młody"

(fragment wiersza znaleziony w internecie)

W poprzednim systemie politycznym tak właśnie obchodzono 1 maja - Święto Pracy.
Archiwum prezentuje zdjęcia i plakaty z jego obchodów, zgromadzone w zespole archiwalnym Archiwum Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Częstochowie. Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej galerii.

Przejdź do - Archiwum Pandemii A.D. 2020

Archiwum Pandemii A.D. 2020

29 kwietnia 2020

Chcesz, aby następne pokolenia dowiedziały się, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem? Jak zmienił on nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych?

Każdego dnia wszyscy tworzymy historię. Udokumentujmy wspólnie ten szczególny czas, w którym żyjemy. Zapraszamy do udziału w akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)”. 

Czytaj więcej o: Archiwum Pandemii A.D. 2020

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-03-20
Data publikacji:2020-03-20
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:267